" /> برنده کیست؟ | مطالب کانال
0

برنده کیست؟

نویسنده: مدیریت سایت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

با توجه به نظرسنجی‌های اخیر که نشان می‌دهد جو بایدن حاشیه امن پیشتازی خود را نسبت به دونالد ترامپ در سطح ملی به بیش از ۱۰ واحد درصد رسانده، بسیاری از کارشناسان شانس پیروزی نامزد دموکرات‌ها را تقریباً قطعی قلمداد می‌کنند. اما به نظر می‌رسد ۳ نکته کلیدی از نظر این کارشناسان مغفول مانده است. اگر از آمریکایی ها بپرسید که آیا آنها به نظرسنجی‌ها اعتماد دارند، احتمالاً بسیاری قادر به رها کردن آنچه در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاده نیستند.هیلاری کلینتون برخلاف پیش‌بینی‌ها شکست خورد و منجر شد افکار عمومی نسبت به نظرسنجی ها بدبین شوند.

یکی از نکات کلیدی مغفول مانده از نگاه کارشناسان انتخاباتی، خطای بالاتر نظرسنجی‌ها در سطح ایالتی نسبت به سطح ملی است. این اساساً همان اتفاقی است که در سال ۲۰۱۶ رخ داد: ترامپ فقط در چند ایالت از این خطای رایج در نظرسنجی‌ها پیشی گرفت. نظرسنجی‌ها بخشی از حامیان ترامپ را نادیده گرفتند.یک نکته مهم در سال 2016 این بود که میزان تحصیلات دانشگاهی پرسش‌شوندگان در نظر گرفته نمی‌شد. اما موسسات نظرسنجی می‌گویند اکنون نمونه‌های خود را با روش‌های «آموزش وزنی» صحت‌سنجی می‌کنند. برخی از موسسات پیمایش‌ها را با توزین پرسش‌شوندگان به سطح تحصیلات در گروه‌های نژادی انجام داده‌اند. این تغییر می تواند به ویژه در نظرسنجی‌ها مهم باشد، زیرا ترامپ در درجه اول در نظرسنجی‌هایی که در مناطق دارای جمعیت زیاد سفیدپوستانی که لیسانس ندارند، عملکرد بهتری دارد.

یکی دیگر از دلایل دست‌کم گرفتن حامیان ترامپ در نظرسنجی‌ها موضوع ترامپی‌های خجالتی است. نتایج بررسی‌های تحلیلی و آماری در مورد این انتخابات نشان داد که حداقل تحصیل کردگان و ثروتمندان از اینکه در نظرسنجی‌های تلفنی نظر واقعی خود –یعنی حمایت از ترامپ- را بیان کنند، ابا داشتند.

این واقعیت در مورد افراد با درآمد سالیانه بیشتر از 50هزار دلار در سال نیز تکرار می شد. بطوریکه در نظرسنجی تلفنی 54درصد از این افراد اعلام می کردند به کلینتون رای می دهند، اما در نظرخواهی آنلاین این رقم به 49درصد کاهش می یافت. در نقطه مقابل نیز تنها44درصد در نظرسنجی تلفنی حاضر بودند اعلام کنند به ترامپ رای می‌دهند ولی در نظرخواهی آنلاین این رقم به 50درصد می‌رسید.

دموکرات‌ها نگران این هستند که اگر کلینتون ۴ سال پیش با ۵.۱ واحد درصد برتری نسبت به ترامپ در نظرسنجی‌های ایالات کلیدی، نهایتا در انتخابات آرای الکترال این ایالت‌ها را به ترامپ باخت، چرا نباید نگران تکرار این اتفاق برای جو بایدنی که با ۴.۹ واحد درصد پیش است، باشند؟

۳ نگرانی بزرگ دموکراتها : نخست اینکه دونالد ترامپ از هم‌اکنون ساز تقلب را کوک کرده است و می‌گوید حجم تقلب در رأی‌گیری غیابی و پستی چشمگیر است. بسیاری معتقدند دونالد ترامپ در شب انتخابات بر اساس آرای حضوری شمارش شده اعلام پیروزی خواهد کرد. این در حالی است که شمارش آرای پستی احتمالاً چند روز به طول می‌انجامد و تحقیقات نشان می‌دهد که سهم حامیان جو بایدن که بصورت غیابی رای داده‌اند به مراتب بیشتر از حامیان ترامپ است.

بر این اساس احتمالا دونالد ترامپ با ادعای تقلب پرونده‌های شکایت فراوانی تشکیل خواهد داد و با توجه به دست بالای جمهوری‌خواهان در دادگاه عالی فدرال و برخی دادگاه‌های ایالتی ممکن است نتیجه بسیاری از این شکایت‌ها به نفع ترامپ تمام شود. نگرانی دوم مربوط به آرای غیابی ابطال شده است. از آنجا که بسیاری از ایالت‌ها قوانین خود را برای تشویق به استفاده از رای گیری غیابی تغییر داده‌اند، ممکن است بسیاری از رأی‌دهندگان غیابی ضوابط مربوطه را رعایت نکنند و در نتیجه رأی آن‌ها ابطال شود.

سومین نگرانی از شیوع کرونا ناشی می‌شود. چندین موسسه نظرسنجی اظهار نگرانی کردند که میزان مشارکت را نادرست تخمین می زنند. چراکه ممکن است رای دهندگانی که در نظرسنجی‌ها می گویند رأی می‌دهند، چنانچه در حوالی روز انتخابات میزان ابتلا به کرونا جهش یابد، ممکن است آن‌ها برای حضور پای صندوق‌های رأی احساس امنیت نکنند. بنابر این ممکن است مشارکت در برخی مناطق کاهش یابد و بر اساس تجربه‌های گذشته این موضوع اغلب به ضرر دموکرات‌ها بوده است.

حال باید منتظر ماند و دید که نظرسنجی‌های ۲۰۲۰ تا چه حد صحت داشته‌اند و آیا این عدم اعتماد به نظرسنجی‌ها که با انتخابات ۲۰۱۶ اوج گرفت، تداوم خواهد یافت یا موسسات افکارسنجی این‌بار روسفید خواهند شد؟

تک کولر : مجموعه تحقیقاتی و نمایندگی صنایع برودتی در تهران

آدرس :تهران ، خ دماوند ، بعد از 30 متری نارمک ، نبش خ مسعود سعد ، پلاک 468 ، واحد 2

021-77477766

 

نمایندگی گری | نمایندگی اجنرال | نمایندگی دایکین