" /> سهام عدالت، تنها چالش بازار سرمایه | مطالب کانال
0

سهام عدالت، تنها چالش بازار سرمایه

نویسنده: مدیریت سایت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)


 
درهفته گذشته، شاخص کل کارخود را با افت بااهمیت آغاز و به‌سطح 926هزار واحد رسید اما پس‌ازآن در چندگام صعودی خود را به 1.028.000 واحد رساند. بر این اساس شاخص کل نسبت به سقف تاریخی که 1.047.000 واحد بوده افت 12درصدی را طی 8 روز داشت و امروز شاخص بورس با بیش از ۴۰ هزار واحد رشد در پایان داد و ستدهای اولین روز معاملاتی هفته جاری با شکستن رکورد قبلی در کانال یک میلیون واحدی از یک میلیون و ۶۸ هزار واحد هم عبور کرد که بالاترین نقطه رکورد تاریخ بورس به شمار می رود .

?روش عرضه سهام عدالت در تابلو اصلی فاقد منطق اجرایی است

علت اصلی طولانی‌شدن التهاب،عدم‌شفافیت در نحوه آزادسازی سهام‌عدالت و ترس از شناورشدن سهام‌آن دربازار بود. در واقع شاخص وقتی به نزدیکی 970هزار واحد رسید مجددا تقویت‌و روند صعودی‌گرفت اما باخبر فروش سهام عدالت در یکروز و عرضه صفوف خرید توسط عدالت، بازار یک واکنش منفی سنگین داشت که باعث‌شد حامیان بازار بتوانند اثبات کنند که روش عرضه سهام عدالت در تابلو اصلی و  آن هم در دقایق پایانی بازار فاقد منطق اجرایی است.

?اصلاح 30 درصدی نمادها

اصلاح نمادهای بزرگ و کوچک طی 3هفته اخیر بالغ بر 30درصد بود درحالیکه شاخص کل 12درصد افت کرد، ازسویی دولت توانست بازدهی اخزا را به زیر 14درصد برساند و اوراق جدید بدهی خود را بانرخ 15درصد منتشرکند و ازآن جهت که 3برابر عرضه اوراق بدهی دولتی، تقاضا وجود داشت، بازار به احتمال کاهش نرخ بهره واکنش مثبت نشان دهد

?رشد پتروشیمی‌ها با افزایش نرخ دلار نیمایی

 در بازار ارز نیز، دلار آزاد به 17.800 تومان رسیده و تثبیت شده، حالا دلار حواله سنا بین 15.500 تا 15.800 معامله میشود و دلار سامانه نیما 16.000تومان تا 16.200 تومان است. عمدتا فلزی و معدنی‌ها دلار خود را به صورت فراخوان عرضه میکنند و قیمت آن در حواله سنا دیده میشود اما دولت که باید فاصله بین دلار 4200 و نیما را پر میکرد، نرخ دلار نیما را پایین نگه داشته بود و پتروشیمی‌ها دلار خود را در نیما به دولت می‌فروختند. همین باعث شده بود تا دلار نیما 13500 تومان و دلار سنا حدود 14800 باشد اما حالا این دلار نیما است که رشد بااهمیتی داشته و فضا به‌شدت به نفع پتروشیمی‌ها شده است.

?رشد پرشتاب بازارهای جهانی نسبت به کف‌های کرونایی

ضمنا در گزارشهای سه ماهه منتهی به خرداد هم تسعیر ارز 2500 تومانی خواهیم داشت چون دلار حواله‌ای در پایان اسفند 13500 تومان بوده است. بازار جهانی هم علی‌رغم ریسک‌های موجود که ناشی از اختلاف پیش آمده بین چین و آمریکاست، مسیر صعودی در پیش گرفته است. نفت برنت بالای 40دلار معامله میشود و قیمت مس، روی، فولاد و سنگ آهن نسبت به کف‌های کرونایی، رشدهای پرشتابی را ثبت کرده اند.

?تنها چالش بازار، سهام عدالت است

تنها مساله ای که برای بازار سهام چالش برانگیز میتواند باشد، همین سهام عدالت است. روز چهارشنبه گذشته، علیرغم آنکه در بسیاری از نمادهای بازار عمده درخواست خرید سنگینی چیده شده بود اما عرضه‌ها بسیار اندک بود. بسیاری از عرضه‌های صورت گرفته در نمادهای سنگ آهنی و فلزی نیز توسط حقوقی‌ها در یک کد خریداری شد. این مساله نشان میدهد که بانیان سهام عدالت متوجه شده‌اند که امکان شناور کردن این سهام در بازار وجود ندارد اما بازار سهام یک تفاوت اصلی با گذشته دارد.

?بورس، سیاسی شده است

هرگاه در بازار سهام تحولی ایجاد شده، فعالان بازار سریعا توانسته‌اند نسبت به تعدیل، تغییر یا توقف آن اقدام یا اظهارنظر کنند اما اکنون برخی تصمیمات اثرگذار بیرون از بازار گرفته میشود. دولت برای افزایش محبوبیت خود گاها بدون‌بررسی شرایط، در خصوص سهام‌عدالت تصمیم میگیرد و تا حدی بورس، سیاسی شده‌است. این سیاسی شدن و در کانون توجه بودن، هرچند بسیار اتفاق مثبتی‌است اما‌منجر به ورود مدیران غیربورسی و دولتی به بازار سرمایه میشود که  میتواند یک ریسک تلقی شود ازآن‌جهت که پیشتر در بازار سرمایه تصمیمات یک‌شبه نداشتیم و ازین پس خواهیم داشت.

?اگر سهام عدالت شوک ندهد، رشدبازار ادامه دارد

نهایتااگر سهام‌عدالت یک شوک جدید وارد نکند، همه عوامل به نفع رشد بازار  است اما توجه کنیم که باتوجه به میزان ورود‌نقدینگی حقیقی‌ها که شتاب قبل را ندارد، رسیدن به اعدادی نظیر 1.5میلیون واحد به سختی امکان‌پذیر است لذا به‌احتمال قوی شاخص کل از سقف قبلی خودیعنی 1.047.000 واحد، نهایتا 10تا15 درصد را پرشتاب بتواند طی کند./بیدارنامه

نمایندگی گری | کولر گریکولر گازی گری | اسپلیت گری | داکت اسپلیت گری | شرکت گری | کولر کم مصرف گری | تصفیه هوا گری

نمایندگی اجنرال | کولر اجنرال | کولر گازی اوجنرال | اسپلیت اجنرال | داکت اسپلیت اجنرال | شرکت اجنرال | کولر گازی کم مصرف اجنرال

تک کولر : مجموعه تحقیقاتی و نمایندگی صنایع برودتی در تهران

آدرس :تهران ، خ دماوند ، بعد از 30 متری نارمک ، نبش خ مسعود سعد ، پلاک 468 ، واحد 2

021-77477766

 

نمایندگی گری | نمایندگی اجنرال | نمایندگی دایکین