0
0

موج سواری کرونا با جامعه ایران؛ مگر كرونا خودش برود

نویسنده: مدیریت سایت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

موج سواری کرونا با جامعه ایران؛ مگر كرونا خودش برود
✍️سجادبهزادی
?اختصاصی:مجمع فعالان اقتصادی

این یادداشت نافی تلاش های دولت در مسیر تولید واکسن کرونا نیست و بی شک موفقیت آمیز بودن تولید آن با اعتماد جامعه به هم گره خورده و اگر کارآمدی تولید وتزریق واکسن های ایرانی موثر واقع شود انقلابی است در دل ناکارآمدی دیگر ساختارها؛

اما آنچه از نظر علمی آشکار است اینکه ؛ در تمام دنيا دولت ها و ملت ها در كنترل وريشه كني ؛ گسترش ومرگ و مير حاصل از ويروس كرونا ؛ هر دو عامل هستند. عامل بودن ملت ها به فرهنگ و رفتار آنها در مقابله با اين ويروس و عامل بودن دولت ها به برنامه ريزي،تقويت امكانات ودر نهايت به تهيه و توليد واكسن كرونا ختم مي شود.

معاون وزارت بهداشت اخيرا در مصاحبه اي گفته "زورمان نمی‌رسد جلوی برخی عروسی‌ها را بگیریم، داماد را بازداشت کردیم.در برخی استان‌ها مراسم عزاداری هزار نفری برگزار می‌شود.نمی‌دانیم صاحب عزا را دستگیر کنیم یا نه!مردم باید خودشان رعایت کنند." اين چالش فرهنگ جامعه اي است كه مي خواهد به جنگ با كرونا برود.در حقيقت مسئوليت اجتماعي در جامعه ما همچنان تا نهادينه شدن فاصله زيادي دارد.

دولت نيز تا كنون عملكرد پرحاشيه اي در مقابله با اين ويروس در مقايسه با ديگر كشورها داشته است. در حاليكه بيشتر كشورها با برنامه ريزي دولت ها ،مسیر واکسینه نمودن جامعه خود را به روشنی و با پیشرفت نسبی طی می کنند؛ در ايران اما " فاجعه واکسیناسیون " را شاهد هستيم. بر اساس گزارش روزنامه شرق به نقل از سازمان نظام پزشكي در حاليكه بسياري از كشورها جمعيت قابل توجهي از جامعه خود را واكسينه نمودند در ايران "تنها ۱۶۱ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است".در حقيقت دولت ها نيز در جامعه ما تا رسيدن به نقطه مطلوب در كاركرد ساختارهاي خود فاصله زيادي دارند.

این مشتی است نمونه خروار از رویکرد دولت – ملت در ايران كنوني در مواجه با اپیدمی کرونا ؛ با این حساب چشم انداز آتي بیشتر بحران ها در ايران روشن است. بايد از عجايب روزگار باشد كه نتيجه هر بحراني از جمله بحران جهاني كرونا در كشور ما روند طبيعي آن طی شود. انتظاري كه ما بايد از بحران كرونا در كشور داشته باشيم دقيقا همين است كه اكنون ديده مي شود.موج سواری کرونا در جامعه ایران همچنان ادامه دارد و کشور وارد پیک چهارم شده است.بالاترين مرگ ومير در مقايسه با بسياري از كشورهاي ديگر و آينده اي مبهم در جهت ریشه کن نمودن واقعي بحران.

پال هریسون نویسنده کتاب اندرون جهان سوم اعتقاد دارد " زندگی یک انسان تنگدست در جهان سوم خطرناک است و خطرات بهداشتی متعدد در الگوی زندگی آنها وارد می شود که مهار مرگ را برای آنها سخت تر می کند." ما در ایران اکنون گرفتار همین وضعیت هستیم.مهار مرگ در جامعه ایران به خاطر اپیدمی کرونا بسیار سخت تر از بسیاری از کشورهای دیگر است.اساسا الگوی بیماری در جهان سوم کاملا با غرب تفاوت دارد.

شما در جهان سوم با جامعه ای روبرو هستید که افراد در حالی که می دانند تست کرونای آنها مثبت بوده است بار سفر را می بندند و به مسافرت می روند.حالا اگر برای لقمه ای نان بود ملامتی نیست اما سخنگوی ستاد کرونا اعلام کرده است "متاسفانه در ایام نوروز بیش از ۱۵ هزار نفر با وجود تست مثبت کرونا به مسافرت رفته‌اند. این افراد علی رغم آنکه می‌دانستند بیمار هستند به مسافرت رفتند و قطعا بیماری را به سراسر کشور منتشر کردند. این افراد را شناسایی کردیم و کد ملی آنها را داریم و این اقدام آنها پایمال کردن حقوق دیگران است."

شما در جهان سوم با دولتی روبرو هستید که با ارمغان فقر و تورمی که دارد ،سلامت جامعه را به تاخیر می اندازد. فرد بیمار به غذای سالم تر ، با کیفیت تر و روحیه بهتری نیاز دارد، در حالی که غذای با کیفیت و ارزان در جهان سوم به دلیل تورم بالا در دسترس عموم قرار ندارد و سطح شادی و خوشبختی جامعه مطلوب نیست. لذا کرونا در جامعه فقر زده ای که مردمش احساس خوشبختی نمی کنند بیشتر می ماند و شاید ابدی شود!
نهاد توسعه پایدار سازمان ملل در گزارش تازه خود رده‌بندی خوشبخت‌ترین کشورهای جهان را در سال ۲۰۲۱ منتشر کرده است. ایران در این لیست پایین‌تر از مالی، نیجریه و موزامبیک رتبه ۱۱۸ را از میان ۱۴۹ کشور به خود اختصاص داده است.

هریسون در بخشی از کتاب خود در مورد جهان سوم می نویسد "بیماری حاد درآمد را نزول می دهد و نان آور خانه را به بستر می اندازد و آنها تامین اجتماعی و دولتی هم ندارند که بتوانند بر آن تکیه کنند."

خدا کند کرونا خودش برود و گرنه اگر قصدش به ماندن باشد بسیاری از فقرزده های جهان سوم یا خواهند مرد یا به این زودی ها روی آرامش را نخواهند دید...

 

 

 

نمایندگی گری | کولر گازی گری | نمایندگی کولر گازی گری | کولر گری | گری 

اسپلیت گری | قیمت اسپلیت گری | قیمت کولر گازی گری

 

تک کولر : مجموعه تحقیقاتی و نمایندگی صنایع برودتی در تهران

آدرس :تهران ، خ دماوند ، بعد از 30 متری نارمک ، نبش خ مسعود سعد ، پلاک 468 ، واحد 2

021-77477766

 

نمایندگی گری | نمایندگی اجنرال | نمایندگی دایکین