0
0
نویسنده: مدیریت سایت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

دستگاه VRV DAIKIN ژاپن

سیستم های VRV یا به معنای حجم مبرد متغیر، نسل پیشرفته‌ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال و یکی از کار آمدترین سیستم های تهویه مطبوع مدرن هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی بیشتری به هر واحد خارجی متصل شوند. سیستم‌های VRFامکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما برای کاهش مصرف انرژی را فراهم می‌کنند. ارائه گرمایش و سرمایش توسط یک سیستم کاملا یکپارچه، با سیستم کنترل واحد، عدم نیاز به موتورخانه و تکنیسین نگهدار و همچنین مصرف برق اندک و ضریب عملکرد (COP) بالای دستگاه برخی از مزیت‌های شاخص این نوع سیستم‌ها است. همچنین از دیگر مزایای این سیستم می توان به امکان لوله‌کشی در فواصل زیاد، امکان نصب در پروژه‌های مرتفع، امکان نصب واحد‌های درونی از نوع‌های مختلف، کنترلر مرکزی و بهره‌گیری از مبرد R410a که دوستدار محیط ‌زیست است و همچنین عدم نیاز به مصرف آب اشاره کرد.

بکارگیری تکنولوژی کمپرسور اینورتر در این سیستم ها موجب داشتن بالاترین بازدهی انرژی و مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای گازی متداول به میزان ٧۰%بوده. نسبت SEER (ضریب انرژی فصلی) این محصول، اینورتر را به تنها دستگاه تبرید تهویه هوا در جهان با بیشترین بازدهی انرژی تبدیل کرده است. یکی از ویژگی هاي برجسته اینورترهای جدید ، توانایی آن در خنک نمودن سریع فضا می باشد. سیستم کنترل فشار که در تکنولوژی VRV به کار رفته است، به طور موثری زمان مورد نیاز برای رسیدن به دمای دلخواه را به میزان ۳۰%در مقایسه با مدل های متداول و قبلی، کاهش می دهد.

Image result for DAIKIN VRV

سیستم های VRV به نسبت سبکتر می باشند و دیگر نیازی به استفاده از تکنیکهای مستحکم سازی سقف نمی باشد. علاوه بر این، سیستم لوله کشی جدید نیز مقرون به صرفه تر است، زیرا در سیستم VRV فضای بیشتری از طریق یک لوله واحد پوشش داده می شود. این سیستم موجب کاهش هزینه ها در ساختمان ها و آپارتمان های بزرگ می شود

اضافه شدن VRT به این سیستم به نحوی است که بهترین دمای مبرد و هوای خروجی را با توجه به دمای هوای بیرون و اختلاف دمای بین دمای تنظیم شده و دمای محیط داخل انتخاب می کند که ضمن آسایش و دمای مطبوع خروجی ظرفیت مورد نیاز را نیز تامین نماید.در این حالت بصورت اتوماتیک و منظم دما و حجم مبرد با توجه به ظرفیت برودتی کل و دمای محیط تغییر می نماید که این امر باعث افزایش بازدهی تا 20% می گردد.

Image result for DAIKIN VRV


VRV DAIKIN

سیستم وی ار وی دایکین DAIKIN

نسل جدید کولرهای گازی چند پنل یا مولتی اسپلیت ها، مولتی وی می باشد. استفاده از تکنولوژی اینورتر و قابلیت تنظیم دبی سیال مبرد متناسب با بار برودتی و حرارتی مورد نیاز در مولتی وی موجب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی در پروژه های بزرگ تهویه می شود. سیال مبرد مورد استفاده در مولتی وی از نوع گازR410-A و سازگار با محیط زیست می باشد. مجموعه ای از مشخصات فوق موجب شده در حال حاضر سیستم های مولتی وی بهترین گزینه برای طراحی واجرای تهویه مطبوع پروژه های بزرگ ساختمانی، خصوصا سازه های مرتفع باشد. در طراحی سیستم مولتی وی استفاده بهینه از انرژی، کاهش هزینه کارکرد، محافظت بیشتر از محیط زیست، قابلیت اتصال به ECO-V، سیستم های کنترل BMS عدم نیاز به موتور خانه، هزینه پایین نگهداری و طراحی مدرن و راحتی هرچه بیشتر مصرف کننده در نظر گرفته است.

Image result for DAIKIN VRV

مزایا

 • پیشرفته ترین سیستم تهویه مطبوع در سراسر جهان
 • بهترین گزینه برای پروژه های ساختمانی بزرگ و مرتفع
 • استفاده از گاز مبرد R410A و سازگار با محیط زیست
 • قابلیت ترکیب یونیتهای خارجی برای ظرفیت های ۱۶،۱۴،۱۲،۱۰،۸ تن تبرید و تبدیل به ۶۷ تن تبرید
 • امکان تغذیه تعداد متعددی از پنلهای داخلی (تا ۶۴ پنل)
 • قابلیت اتصال به انواع پنلهای داخلی
 • دارای بالاترین ضریب عملکرد (COP=4.1)
 • استفاده از تکنولوژی دی سی اینورتر برای صرفه جویی در مصرف انرژی
 • ترکیب کمپرسور اینورتر Scroll و کمپرسور scroll دور ثابت
 • مجهز به موتور BLDC با راندمان بالا
 • طراحی خاص مبدلهای حرارتی و افزایش ۱۴% راندمان فینها
 • دارای پوشش ضدخوردگی فینها برای مناطق مرطوب
 • امکان لوله کشی تا ۱۰۰۰ متر در مجموع و ۱۱۰ متر در ارتفاع
 • کارکرد مطمئن در دورهای پایین (بارهای جزئی )
 • سطح صدای پایین
 • عکس العمل سریع سیستم در بارهای برودتی و حرارتی کم
 • کارکرد در رنج بالای دمایی (۲۵- تا ۵۴+ درجه سانتیگراد ) (تروپیکال)
 • شارژ و کنترل اتوماتیک گاز مبرد بدون نیاز به محاسبه و اندازه گیری
 • قابلیت تشخیص نشت گاز مبرد بصورت اتوماتیک
 • بکارگیری نوبتی از کمپرسورها و بالا بردن عمر کاری آنها
 • دارای جعبه سیاه برای عیب یابی اسان
 • امکان کنترل درجه حرارتهای متفاوت بصورت مستقل
 • نصب راحت و آسان
 • تعمیر و نگهداری آسان

سیستم VRv

تاریخچه VRv

VRF اولین بار سال ۱۹۸۲ در داخل ژاپن اختراع و تولید شد . هم اکنون سیستم های تهویه مطبوع VRv در ۵۰ درصد از ساختمان های اداری و در ۳۳ درصدر ساختمان های بزرگ تجاری این کشور به کار ميرود .

VRF چیست ؟

مخفف این سه کلمه می باشد: Flow) F - (Refrigent) R - (variable) V)

به معنای جریان متغیر سیال در پنل ها (یونیت داخلی) می باشد . به تعریف ساده تر این دستگاه شبیه کولر گازی با چندین یونیت داخلی می باشد.

*با توجه به حساسیت سیستم V.R.F اجرای آن کار بسیار تخصصی می باشد که در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجراء کل سیستم دچار مشکل خواهد شد. پس بهتر است در صورت خرید دستگاه از هر شرکت و یا برندی کار طراحی، نصب و اجرا نیز به عهده فروشنده باشد.

طريقه کار کرد سیتم های VRv

سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت، که در داخل آنها از تعدادي واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی استفاده می‌شود، از یک تکنولوژي مناسب برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری سبک به سیستم‌های با جریان متغیر مبرد یا VRFمتحول شده‌اند که می‌توانند تهویه مطبوع خوبي را برای ساختمان‌های تجاری عظيم فراهم نمایند.

در فناوری VRF از کنترل‌های هوشمند یکپارچه، محرک‌های سرعت متغیر(VSD) ، لوله‌کشی مبرد، و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می‌شود که واجد ویژگی ‌هایی مانند سهولت نصب بازدهي بالای انرژی، انعطاف پذیری عملکرد، و کنترل منطقه هستند.

در فناوریVRF کنونی از موتورهایی با مبدل جریان (کموتاتور) الکترونیکی(ECM)، کمپرسورهای پیچی با محرک معکوسگر، کمپرسورهای چندتایی، پیکربندی‌های چندکاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت‌ها، و کنترل‌هایی استفاده می‌شود که اجازه می‌دهند تا ۶۰ واحد داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار نمايد سیستم‌های مولتی اسپیلیت متشکل از چند قسمت داخلی متصل به یک واحد خارجی ميباشد.

سیستم‌هایVRF انواع پیشرفته‌ ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی زيادي به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه ‌ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم کنند. سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپیلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی، یا سرمایش در تمام واحدها را امکان پذیر می‌سازند؛ نه گرمایش و سرمایش همزمان. اما سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما جهت کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم می‌کنند.

مزایایی استفاده از سیستم V.R.v

1) مدیریت پنل ها جهت افزایش بهره وری تا 20%: به طور مثال اگر ظرفیت یک کندانسور
Btu/h 100000 باشد مجموع ظرفیت یونیت های داخلی متصل به آن می تواند تا Btu/h 120000 باشد و این به معنای افزایش ظرفیت دستگاه نیست بلکه به معنای مدیریت ظرفیت و تقسیم بار برودتی بین یونیت های داخلی می باشد. این ویژگی در ساختمان هایی که هم از شمال و هم از جنوب نورگیر هستند بیشترین استفاده را دارد.
2) استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع دیجیتال اینورتر: این ویژگی به تنهایی می تواند مصرف برق را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
3) امکان طول لوله کشی در متراژ بالا
به صورت عمودی : 50 متر
به صورت افقی: 100 متر
مجموع طول لوله کشی به صورت عمودی ، افقی و شاخه ها تا 250 متر، اختلاف ارتفاع بین دو شاخه حداکثر 15 متر می باشد.
4) امکان کنترل هر یونیت داخلی به صورت مجزا
5) امکان استفاده از دستگاه برای تولید گرمایش (Heat pump) در زمستان
6) تنوع در استفاده همزمان از انواع یونیت داخلی (کاستی، دیواری، سقفی توکار و کانالی)

معایب استفاده از V.R.F

1) در صورت کوچکترین نشتی گاز در مسیر لوله کشی کل سیستم دچار مشکل می شود ( به دلیل عدم توازن و فشار گاز درون شاخه ها) و فرایند تولید سرما جهت کلیه ی یونیت های داخلی دچار اختلال می شود. پیدا کردن نشتی لوله مسی بسیار سخت و هزینه بر است چرا که مبرد های مورد استفاده در VRF بدون بو و بدون رنگ هستند و احتمال تخریب جهت مشخص شدن محل نشت و عیب یابی لوله مسی صدمه دیده بسیار زیاد است و باید آن قسمت که دچار نشتی شده تعویض گردد.
2) در صورت استفاده از دستگاه جهت تولید گرمایش باید به نکات ذیل توجه کرد:
1-2 استفاده از کمپرسور دستگاه جهت گرمایش مشمول هزینه برق می باشد، که با توجه به هزینه برق در کشور ایران است استفاده از آن جهت تولید گرمایش مقرون به صرفه نمی باشد.
2-2 در شرایط ایده آل جهت تولید گرمایش در زمستان به ازای هر 1 ساعت تولید گرمایش، 5 دقیقه تولید سرمایش نیز دستگاه خواهد داشت، این به دلیل عمل Reverse کردن کمپرسور دستگاه می باشد.
*پیشنهاد می شود جهت استفاده از دستگاه برای گرمایش توسط موتورخانه یا پکیج، آب گرم به پنل های داخلی (نوع سقفی توکار یا کانالی) که مجهز به کویل آب گرم شده اند رسانده شود و در زمستان از گرمایش مطبوع نیز بدون هزینه برق بهره مند شوید.
البته در این صورت شما مجاز به انتخاب دو نوع پنل داخلی بیشتر نیستید و دیگر امکان استفاده از پنل های دلخواه با سلیقه خود را نخواهید داشت، باید از پنل های سقفی توکار با فشار استاتیک pa30 و یا پنل های داخلی High static کانالی استفاده کنید.
3) در صورت تغییر معماری امکان تغییر جای یونیت داخلی وجود ندارد. چرا که با کوچکترین تغیر فشار درون شاخه ها به هم می ریزد و باعث اختلال در تولید سرمایش در تمام یونیت های داخلی می شود.
با توجه به مزایا و معایب VRF به نظر می رسد استفاده از این دستگاه در هتل ها، در مناطق گرمسیر مقرون به صرفه و کاربردی باشد.

از مشخصات ویزه سیستم VRv می توان به موارد زیر به طور خلاصه اشاره نمود:

1- تنوع در یونیتهای داخلی و خارجی

امکان جانمایی دستگاهها در فضاهای مختلف با داشتن تنوع وسیعی از مدلهای یونیت داخلی، امکان استفاده از دستگاه در فضاهای با معماری های متنوع را فراهم می کند و نیز درمورد دستگاههای یونیت خارجی امکان نصب در ارتفاع بالاتر و پایین تر از یونیت داخلی وجود دارد.
در ضمن این دستگاهها هم بصورت هوا خنک (نصب در فضای آزاد) و هم بصورت آب خنک (نصب در موتورخانه) ارائه می گردد. (شکل زیر

vrf-1

2- نصب با اشغال حداقل فضا و راهبری آسان

نصب دستگاههای مالتی اسپلیت حداقل فضا را اشغال نموده و نیز برای کاربران جهت راهبری و استفاده بسیار آسان می باشد.

vrf-2

3- امکان لوله کشی طولانی و انعطاف پذیری در نصب

vrf-3

4-امکان اتصال یونیتهای داخلی متنوع به یونیت خارجی واحد (حداکثر 64 یونیت داخلی)

5- نگهداری دمای محیط در شرایط ثابت و استاندارد

دستگاههای مالتی اسپلیت قادر به تامین دمای مناسب و نیز نگهداری دمای فضا در شرایط مناسب با حداقل تغییرات با توجه به ترموستاتهای موجود می باشد.

vrf-4

6- کارکرد آرام و بی صدا

vrf-5

7- یونیتهای داخلی متنوع و با طراحی جدید

vrf-6

8- کنترل دمای فضاها به صورت جداگانه و مستقل

vrf-7

9- استفاده از کمپرسورهای دیجیتال اسکرال

سیستمهای VRF با استفاده از کمپرسورهای دیجیتال اسکرال، امکان کنترل ظرفیت دستگاه را به صورت کاملا پیوسته و دقیق فراهم ساخته و با استفاده از تکنولوژی دستگاههای پیشرفته تهویه مطبوع روز دنیا، با امکان کنترل دما و نیز ظرفیت و در عین حال صرفه جویی در مصرف انرژی را ارائه می نمایند.